logo
Nákupný košík

Bicykle pre deti
Eshop
Facebook lyzovacka.eu
Hlavné menu
E-SHOP
<<  10/25 >>

Vývoj lyží

13.8.2015 09:22 | lyzovacka.eu

Prvé lyže pripomínali dve podlhovasté nepodarené dosky so zdvihnutou špičkou. Možno ich považovať za jeden z najstarších spôsobov dopravy na snehu. Boli veľmi dôležitým prostriedkom hlavne v krajinách, v ktorých bolo prostredie po väčšinu roka zasnežené. Vytvorené boli z klasických snežníc a ich postupným predlžovaním a zužovaním za účelom dosiahnutia vyššej rýchlosti pri zjazde. Postupne sa vytvorili priaznivé podmienky pre rýchly rozvoj lyžovaniavýstavbu lyžiarskych stredísk.

Ako sa lyže zdokonalovali?

Aj výroba lyží sa postupne zmenila z pôvodnej remeselnej kusovej výroby na vysoko sofistikovanú, technicky náročnú profesiu. Pôvodne boli lyže iba drevené, dnes v jadrách lyží nájdeme nielen drevo, ale aj umelé materiály ako sú napríklad sklolaminát, karbón alebo rôzne druhy kompozitných materiálov. Na vystuženie respektíve docielenie vyššej tvrdosti jadra sa používajú rôzne kovové zliatiny alebo minerály ako sú napríklad titanal alebo bazalt.

     

Viazania na lyže

K lyžiarkam sa lyže pripevňujú pomocou lyžiarskeho viazania. V dnešnej dobe je už štandardom bezpečnostné lyžiarske viazanie, teda viazanie ktoré pri páde automaticky odopne lyžiarku od lyže a uchráni Vás pred škaredým zranením. Viazanie musí byť pri kúpe lyží súčasťou produktu a odborne nastavené, inak strácate nárok na reklamáciu! Väčšina lyží disponuje určitým systémom uchytenia viazania, ktorý sa podľa výrobcu môže líšiť nehovoriac o tom, že každý výrobca tieto systémy priebežne každých niekoľko rokov obmieňa.

Zjazdovka a typy lyží

Veľmi dôležitý faktor pri výbere lyží je povrch zjazdovky, na ktorom budeme lyžovať. Nie všade je povrch zjazdovky rovnaký a preto existuje niekoľko kategórií lyží, ktoré sú určené na jednotlivé povrchy svahov.

  • Športové lyže patria lyžiarom, ktorí preferujú len upravené zjazdovky. Rozdeľujú sa na slalomky obračky.
  • Univerzálne lyže sú vhodné pre lyžiarov, ktorí uprednostňujú skôr upravené zjazdovky, ale niekedy zabrúsia aj do ľahších neupravených terénov. Tieto lyže sú momentálne najuniverzálnejšie a zároveň najpredávanejšie.
  • All mountain lyže sú ako stvorené pre lyžiarov, ktorí majú radi upravené svahy, no častejšie zatúžia vyšantiť sa a zablúdia aj na neupravenú zjazdovku.
  • Freeride lyže sú určené pre nadšencov neupravených svahov a divej nespútanej prírody s adrenalínom v krvi. Ak sa rozhodnete pre kúpu práve týchto lyží je potrebné zvážiť úroveň vášho lyžovania a predovšetkým nepreceniť svoje schopnosti.

 

 

 

 

 

Počet lyžiarov na zjazdovkách sa každoročne zvyšuje. Aby si každý z nich odniesol skvelý zážitok z lyžovačky, je potrebné prežiť deň v zdraví a bez úrazu. Vzájomná ohľaduplnosť všetkých lyžiarov k tomu výrazne prispieva. Žiadne pravidlá nezaručia stopercentnú bezpečnosť lyžiara, preto by mal každý lyžiar premýšľať aj nad poistením. Chceli by sme Vás zároveň upozorniť na jednu dôležitú vec, a to že v prípade zistenia alkoholu v krvi po nehode vás poistka nekryje ,takže príliš veľa čaju s rumom v bufete niekedy spraví viac škody ako uvoľnenej atmosféry v peknom stredisku.Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

<<  10/25 >>


Všetky práva vyhradené - www.lyzovacka.eu
Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT - Obchodné podmienky - Platforma RSO - Partneri - Newsletter - Poistenie - VIP - Sitemap


Copyright © 2016 - www.lyzovacka.eu - Obchodné podmienky - Platforma RSO - Partneri - Newsletter - Poistenie - VIP - Sitemap - Tvorba eshopov odSúbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam