logo
Nákupný košík

Bicykle pre deti
Eshop
Facebook lyzovacka.eu
Hlavné menu
E-SHOP

VÝHODY PRAVIDELNÉHO SERVISU

Dnešné technicky vyspelé lyže si zaslúžia rovnako vyspelý servis. Servis by sa nemal vykonávať sporadicky, len v krízovej situácii, ale kontinuálne. Pravidelne vykonávaný servis je predpokladom väčších zážitkov z jazdy, športových výkonov, ale hlavne bezpečnosti jazdy. Štruktúrovanie plochy lyže vrátane uhlovania hrany a impregnácia voskom sa spravidla vykonáva niekoľkokrát počas zimnej sezóny s ohľadom na frekvenciu lyžovania a samotné snehové podmienky danej oblasti (kamene na svahu, prírodný sneh, technický sneh).
Ak je hrana tupá, môžete počítať s tým, že prvá zľadovatelá platňa neprekvapí len Vás, ale i všetkých okolo Vás Vaším komickým vystúpením na záchranu pred pádom. Ak je hrana hrdzavá, pravdepodobne chvíľu potrvá, než v stope za Vami zmizne „krvavá“ koľaj po hrdzi a klzná rýchlosť sa vráti do normálu.
Klzná vlastnosť plochy sklznice zasa závisí na prípadnom nalepenom snehu (asi napadol nový sneh a vy ste opäť zabudli namazať) alebo je teplota snehu viac ako 0°C a vy stojíte na mieste, pretože Vaše lyže jednoducho nejdú (tzv. zrkadlový efekt, keď medzi dvoma plochami nedochádza k odvodu vody...).
Úplne nevyhnutné je, aby lyže či snowboard boli pripravené pred začiatkom sezóny. V tomto smere doporučujeme nechať si urobiť veľký servis v odbornom servisnom centre vždy na konci sezóny tak, aby impregnačná vosková vrstva na ploche sklznice nebola úplne stiahnutá, naopak ponechaná z dôvodu letného zakonzervovania plochy a spodnej hrany. Finálne vyleštenie vosku doporučujeme až pred prvým lyžovaním.
Pre mnohých z Vás bude iste prekvapením, že aj nová lyža potrebuje servis. Ako príklad uvádzame pretekársky lyžiarsky program, kde si 90% pretekárov necháva vyrobený „polotovar“ lyže ale i dosky znova naformátovať (zarovnanie plochy a spodnej hrany, finálna štruktúra, bočné uhlovanie hrany, spodný tuning hrany, impregnácia.) 


SKLZNICA LYŽE ALEBO SNOWBOARDU

 
Každá sklznica má ako základný výrobný materiál polyethylen (PE). Originálna hrúbka sklznice je 1,2 mm. Pri výrobe lyže / snowboardu sa používajú 2 základné typy sklznice:
Extrudovaná sklznica:
• Tento materiál sa prevažne používa pri výrobe lyží / snowboardov nižšej cenovej skupiny. 
• Výhoda – ľahké brúsenie sklznice, cenovo lacná sklznica.
• Nevýhoda – sklznica nie je príliš odolná, nižšie klzné vlastnosti.
• Jednoduchá pre opravu zaliatím taveným PE. 
Sinterická sklznica:
• Tento materiál sa používa hlavne pre cenovo vyššiu a pretekársku úroveň výroby.
• Výhoda – perfektné sklzné vlastnosti sklznice, odolná voči mechanickému opotrebeniu. Vysoká účinnosť absorbcie vosku pri voskovaní za nižších teplôt.
• Nevýhoda – časovo náročnejšie na opravu zaliatím. 
• Väčšie ryhy a škrabance je spravidla nutné opraviť formou výseku a vsadením novej sklznice prilepením pomocou špeciálneho dvojzložkového lepidla. Menšie opravy sa riešia zaliatím taveným P-tex drôtom. 
 


PARAMETRE ÚPRAVY PLOCHY SKLZNICE

• Plocha sklznice by mala byť v ideálnej rovine so spodnou hranou. Na sklznici nesmú byť žiadne zbytkové vlasy po brúsení na brúsnom páse, odstránenie vrypov a defektov opravami.
• Spodná hrana by mala byť podbrúsená v rozsahu cca 0,7°. Vlastné podbrúsenie – tuning hrany je vrátane jej vyleštenia pomocou tuningového kameňa.
• Všeobecne – pred tuningom spodnej hrany musí byť urobená ideálna rovina sklznice. 
BOČNÁ HRANA
• Hrana by mala mať veľmi hladký povrch.
• Zvolený uhol hrany veľmi ovplyvňuje náradie pre účely jeho použitia, celkový uhol hrany by nikdy nemal presahovať hodnotu 88,5°. 
• Veľmi dôležité je kontinuálne uhlovanie v celej dĺžke hrany od špičky až k päte, vrátane zakrivených oblastí(carvingový tvar náradia).
Geometria hrany


Všetky práva vyhradené - www.lyzovacka.eu
Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT - Obchodné podmienky - Platforma RSO - Partneri - Newsletter - Poistenie - VIP - Sitemap


Copyright © 2016 - www.lyzovacka.eu - Obchodné podmienky - Platforma RSO - Partneri - Newsletter - Poistenie - VIP - Sitemap - Tvorba eshopov odSúbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam